Żywiecczyzna – malowniczy zakątek Beskidów

05 kwietnia 2023

„Zwarte pasma Beskidu Żywieckiego, otoczone wysokimi szczytami gór: Pilska, Wielkiej Raczy, Jaworzyny to ulubione tereny turystów przemierzających górskie szlaki.
W centralnej części kotliny otoczonej malowniczymi wzgórzami leży stolica regionu, Żywiec. Od północy naturalną granicę regionu stanowi rzeka Soła, a od wschodu gęsty pas lasów Pogórza.

Gmina Jeleśnia, do której należy 9 sołectw, położona jest we wschodniej części Żywiecczyzny, graniczącej z Beskidem Wysokim i Średnim, a od południa z Orawą. Należy do historycznej Małopolski, choć znajduje się w administracyjnych granicach Śląska. Jest jedną z typowo górskich wsi, jakie w wiekach średnich powstawały wskutek wyrębu lasu w dolinie żywieckiej i na zboczach otaczających kotlinę. Wydarzenia przetaczających się burz dziejowych wywarły wpływ na specyfikę regionu.

Budownictwo, sposób życia, obyczaje, barwny folklor i tradycje korelują z otaczającą przyrodą. Rozsiane wzdłuż szlaków turystycznych atrakcje przyciągają turystów, bo pasma Beskidów zachęcają łagodnością grzbietów górskich, zaokrąglonych w szczytowych partiach wzniesień. Czekają tu schroniska i kolejki linowe, szlaki piesze i rowerowe, rozległe hale, bacówki ze stadami owiec i ciekawe wydarzenia regionalne. Krajobrazy zmieniające się wraz z porami roku stanowią o wyjątkowej urodzie tego zakątka Karpat.” - „Najstarsza Karczma Polska” autorstwa Elżbiety Tomczyk-Miczka, str. 12.