Nasza Karczma

Coś Ty chłopie łosoloł, cy Ty ni mos rozumu?
Karcma stoi u drogi a Ty idzies do domu!

Wielce my som radzi coście nos znaleźli w tych internetach i co sie Wom chciało pocytać o nos na nasej stronie Starej Karcmy. W Starej Karcmie od downych wieków jedzom, pijom, odpocywajom, a casami tyz hulają najrózniejsi ludzie: pany, gazdowie, dziewki i parobcy. Nasa Karcma zbudowana została w XVII wieku. Bywali u nos arcyksiążęta Habsburgowie i corni chłopcy nazywani tyz chopcami za bucków, cyli nasi sumni i harni zbóje, wielcy górolscy harnasie. I tak jest juz od wieków. Kazdy z Wos znojdzie u nos syćko to cego mu trza. Momy tu najróźniejsego, smacnego jadła bez liku. Mozecie popróbować kwaśnicy na świńskim ryju, prażuchy ze spyrkami, kotleta bacy z kapustą i grochem, jadła zbójnickiego w chlebie, schabu w kapuście. A jakby Wom jesce tego syćkiego było mało to jesce w nasym menu jest kotlet harnasia robiony wedle upodobań i smaku najsłynniejszch zbójników żywiecczyzny, którzy tu casami zachodzili ku nom.

W dobrym trawieniu i na lepse samopocucie pomoże Wom warzonka - napitek na krzypotę robiony wedle starych górolskich sposobów. Zaś na pragnienie albo kiedy Wos susy polecomy zywieckie piwo. Jednego tylko chcemy, co by Wom strawa smakowała a nom dutków nigdy nie brakowało.

Za kozdym rozem jak bydziecie w Jeleśni przychodźcie hań ku nom i pamientojcie kto Karcme minie, noge wywinie!!!

Najcenniejszym zabytkiem potwierdzającym wielowiekową historię Jeleśni jest Stara Karczma. Jest to jedna z ostatnich oryginalnych karczm w tej części Europy, należąca do najstarszego typu karczmy polskiej o konstrukcji zrębowej oraz cennych walorach historycznych i kulturowych.

Data wybudowania karczmy z drzewa modrzewiowego jest trudna do ustalenia. Pewne jest, że w 1608 roku Mikołaj Komorowski założył w Jeleśni folwark, a w niedługim czasie wybudowano okazałą karczmę pańską, która przetrwała do naszych czasów. Z inwentarza dóbr żywieckich z 1712 roku wynika, że karczmarzem w karczmie był Szymon Pietrzyca. W czasach zaboru austriackiego od 1809 roku karczma była własnością Habsburgów. Około 1900 roku Antoni Witek wydzierżawił karczmę od aryksięcia Karola Stefana, natomiast w 1912 roku wykupił ją od niego. W 1968 roku Spółdzielnia Turystyczno-Handlowa "Pilsko" kupiła Starą Karczmę od rodziny Witków i jest jej prawnym właścicielem do dnia dzisiejszego.

Niepowtarzalny góralski klimat oraz wyśmienite tradycyjne polskie menu zachwyci nawet najbardziej wymagających. W swoich trzech salach może pomieścić nawet do 140 osób. Sala główna z zabytkowym piecem na ok 100 osób, jadalnia mieszcząca ok 30 osób, oraz najmniejsza bardzo kameralna sala myśliwska.

Stara Karczma swoim Gościom proponuje biesiady z kapelą góralską, imprezy okolicznościowe oraz niepowtarzalne góralskie wesela, pełne niezapomnianych atrakcji.

Chcecie poznać historię Starej Karczmy, nasze tradycje, nasz region? Zapraszamy na naszego BLOGA.

Skontaktuj się z nami, przygotujemy ofertę specjalnie dla Twoich potrzeb
Stara Karczma
Jeleśnia, ul. Rynek 12
tel. 33 8636013 lub 664 453 967
www. starakarczma.eu
e-mail : biuro@starakarczma.eu